Svar #5. Postat 2022-04-12 kl 16:08 av
SweKiwi.
Se där, du skulle lika gärna kunna byta ut ordet konspirationsteori med ordet vetenskap, i din lilla textbit där. Testa själv!
Ungefär som man kan byta ut det mot »tro« eller »religion«, menar du?
Du tycker inte själv att det är ett problem att konspirationsteorierna går emot varandra? Någon påstår att covid-19 inte finns. Någon påstår att covid-19 finns, men inte är så farligt. Någon påstår att covid-19 finns, är farligt och är en produkt av ett laboratorieförsök gick snett, alternativt att man släppte ut viruset medvetet.
En del påstår att vaccinerna är ett gift. En del säger att vaccinerna innehåller nanorobotar. En del säger att vaccinerna inte gör något alls, utan bara var ett test för en ännu större pandemi då vi ska få det »riktiga« giftet.
Hela tiden slås jag av det märkliga faktum att världen påstås styras av en hemlig elit med enorma resurser, men som samtidigt är så amatörmässig när det gäller själva utförandet. Och allting avslöjas av »pålästa personer« som figurerar i videoklipp på Bitchute. Gärna någon med »Dr.« i titeln, för det måste ju innebära att personen vet vad den pratar om.
/
Kiwi