Enligt Jesus kan man få förlåtelse för de mest horribla synder, den möjligheten kan försvinna för den personen i och med dödstraff. Det beror också på omständigheter, en kallblodig seriemördare psykopat utan ånger i kroppen, man undrar om den personen redan är dömd.. Som Judas, och Judas kände ånger ändå, och själva satan gick i honom OCH han var utvald för detta!
Aldrig hört att en psykopat seriemördare har blivit frälst och börjat känna ånger.
Samtidigt tänker jag, om man inte kan känna ånger, vad kan personen möjligen göra åt det då?Därmed sagt inte att man skulle känna så om ens eget barn tex skulle bli mördad.
Att få förlåtelse från Gud förutsätter omvändelse. Om en person omvänder sig får han förlåtelse. Men samhället och de som drabbats är inte Gud. Dessa lever under samma lagar och regler som förövaren. Hur ska de eller någon mänsklig domstol kunna övertygas eller övertyga offren om att omvändelsen är gnuin? Och tänk om de inte delar samma tro. Hur kan en persons religiösa övertygelse överhuvdtaget kännas relevant för offren, och hur kan den vara relevant för samhället i övrigt. Den har inget med lagen att göra. Frågan om förlåtelse blir ur den aspekten irrelevant, och blir en sak mellan förövaren och Gud. Möjligheten till förlåtelse finns fram till dödsögonblicket. Och jag försäkrar dig att många fler kommer att omvända sig "under galjen" än annars. Men du menar att det endast är i de fall personen ber Gud om förlåtelse som den ska slippa dödsstraff? Det är vad allt hänger på? Om man då kunde se in i framtiden och såg att personen i fråga aldrig kommer att omvända sig, menar du då att i dessa fall (om det nu var möjligt), skulle utdöma dödsstraff?
Men följer man din logik, ska ingen människa som säger sig vänt om från sitt brott och bett Gud om förlåtelse, helt slippa straff. Är det så du tänker?
Judas var ingen kallblodig psykopat. Han tog livet av sig just för att han insåg sitt misstag och kände Guds dom. Han kunde inte acceptera förlåtelse. En kallblodig mördare har normalt ingen sådan ånger. Att mena att han redan är dömd, och därför inte ska dömas till döden, är inte logiskt.
Vad människor känner eller tänker innan de begår överlagt mord, saknar relevans. De flesta skyller på omständigheter, uppväxtförhållanden, arvssynden och... Adam. Och till slut är det Gud som står skyldig. Det blir ett filosofiskt resonemang utan lösning. Det är ett never ending kaninhål.